Natriureetiliste peptiidide kasutusvõimalusi südamehaiguste käsitlemisel
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10056Keywords:
natriureetilised peptiidid, NT-proBNP, südamepuudulikkus, äge koronaarsündroom, prognoosAbstract
Natriureetilisi peptiide (NP) sünteesitakse südame lihase rakkudes vastusena südame seina pinge ja plasmamahu suurenemisele ning neil on diureetiline, natriureetiline ja vaso dilateeriv toime. Kliini lises praktikas on neid peptiidhormoone võimalik kasu tada südamepuudulikkuse (SP) diagnostikas, südame-veresoonkonnahaiguste prognoosi misel ja SP ravi jälgimisel. SPd välistava testina on NPde määramine kliinilises praktikas kinnitust leidnud, nende kasu tamine prognostilise näitajana ja SP ravi jälgimisel vajab veel lisauuringuid. Paari viimase aasta jooksul on üht NPdest – NT-proBNP-d – võimalik määrata ka Eestis. Eesti Arst 2006; 85 (2): 91–96Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.