Detemirinsuliin – uus basaalinsuliin
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10082Keywords:
diabeet, detemirinsuliin, NPH-insuliin, glargiininsuliin, hüpoglükeemiaAbstract
Diabeedi insuliinravis kombineeritakse lühi- ja pikatoimelisi insuliinipreparaate. Esimesed jäljendavad insuliini vastust söögijärgsele veresuhkru sisalduse suurenemisele ja teised pidevat insuliini vabanemist, mis reguleerib glükoneogeneesi maksas ja lipolüüsi. Klassikalise pikatoimelise ehk basaalinsuliini – NPH-insuliini – olulisim puudus on hüpoglükeemia risk, mis on tingitud selle preparaadi mittefüsioloogilisest toimeprofiilist ja plasmakontsent ratsiooni suurest varieeruvusest. Uuemate pika toimeliste insuliinipreparaatide – glargiin- ja detemir insuliini – toimeprofiil on lähedasem insuliini füsioloogilisele toimele. Glargiininsuliini on Eestis edukalt kasutatud alates 2004. aastast, hiljuti sai patsientidele kättesaadavaks ka detemirinsuliin. Kliinilised uuringud on põhiliste detemirinsuliini eelistena klassikalise NPH-insuliini ees näidanud väiksemat veresuhkru varieeruvust ja väiksemat hüpoglükeemia, eriti öise hüpoglükeemia ohtu, samuti selle preparaadi neutraalset toimet kehakaalule. Eesti Arst 2007; 86 (11): 787–790Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.