Tsöliaakia avaldumisvormid väljaspool seedetrakti: atüüpiline ja varjatud tsöliaakia
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10163Keywords:
tsöliaakia, atüüpiline tsöliaakia, varjatud tsöliaakia, tsöliaakia riskirühmad, kaasuvad haigusedAbstract
Tsöliaakia on üks sagedamini esinev krooniline haigus nii lastel kui ka täiskasvanutel, esinedes 1–2%-l rahvastikust. Nisu-, rukki-, odra- ja võimalik, et ka kaeravalkude poolt vallandatavad ja tsöliaakia autoantigeeni – inimese normaalse valgu, koe II tüüpi transglutaminaasi – vastu tekkivad autoimmuunreaktsioonid põhjustavad peensoole limaskesta kahjustuse ning autoimmuunreaktsioonid ka organismi muudes kudedes. Alates tsöliaakia autoantigeeni avastamisest 1997. aastal ei peeta tsöliaakiat enam ainult seedetrakti haiguseks. Umbes 60%-l kõikidest tsöliaakiahaigetest esineb tsöliaakia atüüpiline või varjatud haigusvorm, mille puhul ongi seedetrakti sümptomid tagasihoidlikud või puuduvad hoopiski. Seetõttu võivad aga tsöliaakiahaiged jääda õigeaegse diagnoosita. Õigel ajal diagnoosimata ja seega ka ravimata tsöliaakiahaigetel on risk tüsistuste, sealhulgas ka pahaloomuliste kasvajate tekkeks. Eesti Arst 2007; 86 (5): 338–343Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.