Lihasekrambid
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10226Keywords:
lihasekrambid, lihasespasm, müalgia, elektromüograafiaAbstract
Lihasekrambid (muscle cramps) on sageli esinev häire jalgades. Patsiendid, kellel esinevad lihasekrambid, pöörduvad sageli neuroloogi, sise- või perearsti poole. Krampe tajutakse kui tahtetut, äkilist, ebameeldivat, valulikku ja pigistavat tunnet lihastes, mis kestab sekundeid või minuteid. Krampe hõlbustab lihaste venitamine. Tõelisi lihasekrampe tuleb eristada lihasespasmist ja lihasevalust (müalgiast). Krampe võivad põhjustada perifeerse ja tsentraalse närvisüsteemi häired ning lihase enda patoloogia. Diagnoosimisel on oluline haiguse anamnees, objektiivne leid ja elektromüograafiline uuring. Raviks kasutatakse mitmeid medikamente, kuid nende tõhusus pole lõplikult selge. Leevendust pakuvad mitmesugused venitusharjutused. Eesti Arst 2007; 86 (1): 49–54Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.