Vajadusravi esomeprasooliga – väljakutse ja võimalus gastroösofageaalse reflukshaigusega patsientidele
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10239Keywords:
refluksösofagiidita reflukshaigus, vajadusravi (on-demand therapy), esomeprasoolAbstract
Gastroösofageaalse refl ukshaiguse esinemisel põhjustab gastroösofageaalne refluks patsiendi heaolu häirivaid sümptomeid (kõrvetisi, regurgitatsiooni) ja/või komplikatsioone. Refluksösofagiidita haigeil tugineb diagnoos kõrvetiste esinemisele ning erosioonide puudumisele söögitorus gastroskoopial. Vajadusravi on patsiendi juhitav pikaaegne ravi, kus patsient võtab esomeprasooli kõrvetiste tekkimisel ja jätkab ravimi võtmist, kuni saavutab sümptomite leevendumise. Mitmekeskuselise avatud kliinilise uuringu eesmärgiks oli hinnata vajadusravi kasutamist ning selle efektiivsust ja ohutust refluksösofagiidita haigeil. Patsiendid kasutasid 20 mg esomeprasooli 4 nädalat iga päev ning seejärel 12 nädalat vajadusravina. Vajadusravi esomeprasooliga oli hästi talutav, kõrvaltoimeid esines harva ning need olid kerged. Vajadusravi esomeprasooliga on tõhus ja hästi talutav reflukshaiguse sümptomeid leevendav ravi neil patsientidel, kel ei ole refluksösofagiiti. Eesti Arst 2008; 87(12):931−936Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.