Pärilik trombofiilia: riskid, diagnostika ja ravi
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10301Keywords:
pärilik trombofi ilia, trombemboolilised tüsistused rasedatel, hepariinraviAbstract
Pärilik trombofi ilia, mis on tingitud vere hüübimises osalevate valkude geenide mutatsioonidest, suurendab trombembooliliste tüsistuste riski. Sagedamini esinevad Leideni V faktori (Factor V Leiden, FV) G1691A, protrombiini G20210A ja metüleentetrahüdrofolaadi reduktaasi (MTHFR) C677T geenimutatsioonid. Nende geenimutatsioonidega naistel on suurenenud risk haigestuda trombemboolilistesse haigustesse suukaudsete kontratseptiivide kasutamisel ja hormoonasendusravi rakendamisel. Päriliku trombofi iliaga naistel esineb sagedamini korduvaid raseduse katkemisi, loote kasvupeetust, platsenta enneaegset irdumist ning (pre)eklampsiat. Samuti on nendel sagedamini registreeritud rasedusaegseid ja sünnitusjärgseid trombemboolilisi tüsistusi. Päriliku trombofi iliaga naistel on suurem tõenäosus kehavälise viljastamise ebaõnnestumiseks. Rasedatele geenimutatsioonidega naistele on näidustatud alates raseduse esimesest trimestrist kuni 2.–3. sünnitusjärgse kuuni ravi madalmolekulaarse hepariiniga. Pärilikku trombofiiliat soodustavate geenimutatsioone testitakse Nova Vita Kliinikus Tallinnas. Eesti Arst 2008; 87(9):621−627Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.