Endometrioosiga seotud viljatus – lõplikke vastuseid veel ei ole
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10303Keywords:
endometrioos, viljatus, diagnostika, medikamentoosne ravi, kirurgiline raviAbstract
Endometrioosiga patsientide sagedasemad kaebused – vaagnavalu ja viljatus – on mittespetsiifi lised. Günekoloogilisel läbivaatusel on leitav väikevaagna elundite/uterosakraalligamentide valulikkus ja pinge, piiratud liikuvusega emakas või suurenenud munasari(-sarjad). Korrektsed mitteinvasiivsed testid haiguse diagnoosimiseks puuduvad, lõpliku diagnoosi annab visuaalne leid operatsioonil koos histoloogilise uuringuga. Kirurgiline ja medikamentoosne ravi on enamasti mõjusad endometrioosist põhjustatud valusündroomi leevendamiseks. Peroraalsed kontratseptikumid, NSAIDid, medroksüprogesteroonatsetaat ja levonorgestreeli sisaldav emakasisene vahend koos kollete kirurgilise ablatsiooniga on eriti tõhusad kergemate haigusvormide korral. Samal ajal on endometrioosiga seotud viljatuse ravi sageli keeruline ja nõuab kompleksset käsitlust. Eesti Arst 2008; 87(9):615−619Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.