Düsfaagia taastusravi ajuinsuldiga patsientidel
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10432Keywords:
neelamishäired, düsfaagia, termaal-taktiilne stimulatsioonAbstract
Neelamishäire ehk düsfaagia võib kaasneda nii äkki tekkinud neuroloogilise kahjustusega (ajuinsult jt) kui ka hiiliva kuluga neuroloogiliste haigustega. Ajuinsuldiga patsientidest esineb düsfaagiat 51–57%-l juhtudest. Düsfaagia ravi kuulub logopeedi tegevusvaldkonda. TÜ spordimeditsiini ja taastusravi kliinikus lisaks tavapärastele neelamisfunktsiooni taastamise meetoditele rakendatud termaal-taktiilse stimulatsiooniga õnnestus kurgurefl eksi esilekutsumine 96%-l ning neelamisrefleksi esilekutsumine 80%-l juhtudest. Ateenas 2006. a sügisel peetud Euroopa düsfaagiakonverentsil peeti äärmiselt oluliseks mitte alustada düsfaagia ravi ainult sõeluuringu põhjal, mis lubab oletada neelamishäiret, vaid täpse videoröntgenoloogilise uuringu (diagnostika) alusel. Eesti Arst 2008; 87(1):37−44Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.