Eeterlikud õlid ja suuhooldusvedelikud
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10460Keywords:
hambahaigused, hambakatt, suuhügieen, suuhooldusvedelikudAbstract
Suuõõnehaiguste levimus on suur. Valdavalt on tegemist mikroobidest põhjustatud haigustega. Tuntud ravi- ja ennetusvõtetele lisaks on vaja täiendavaid meetmeid, et vähendada mikroobide hulka suuõõnes. Suuhooldusvedelikud on leidnud laialdast kasutamist, sest need vähendavad kariesogeensete ja igemepõletikke põhjustavate mikroobide hulka, pidurdavad hambakatu teket nii hamba vabal pinnal kui ka kontaktpindadel. Rutiinsete suuhügieenivõtete abil ei ole võimalik eemaldada kattu igemevaost. Suuhooldusvedelikel on antibakteriaalne toime, nad sisaldavad eeterlikke õlisid, kloorheksidiini ja alkoholi. Need vedelikud ei kutsu esile kahjustusi suulimaskestal, maitsetundlikkuse häireid ega hambaemaili värvuse muutusi. Uuringuandmed kinnitavad nende kahjutust ka pideva kasutamise korral. Eesti Arst 2009; 88(12):835−840Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.