Vähivastasest kiiritus- ja keemiaravist tingitud kõhulahtisus
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10462Keywords:
kiiritusravi, keemiaravi, kõhulahtisusAbstract
Kiiritus- ja keemiaravi põhjustavad kasvajavastase efekti kõrval hulgaliselt kõrvaltoimeid erinevates haigusvabades kudedes ja elundites. Raskete kõrvaltoimete tekkimisel võib halveneda patsiendi ravitaluvus ning elukvaliteet, mille tõttu tuleb tihti vähivastane ravi edasi lükata või katkestada. Üheks sagedaseks vaagnapiirkonna kiiritusravi ja süsteemse keemiaravi kõrvaltoimeks on ravi ajal tekkiv äge kõhulahtisus. Ülevaateartiklis on käsitletudki seda kõrvaltoimet ning toodud välja vähiravist tingitud kõhulahtisuse esinemissagedus, patogenees ning sümptomid. Samuti on kirjeldatud selle kõrvaltoime diagnoosimise probleeme ning antud ülevaade dieedisoovitustest ja kõhulahtisuse medikamentoossest ravist. Ainult patsiendi teadlikkuse suurendamisega, usaldusliku suhte loomisega patsiendi ja meditsiinipersonali vahel ning õigeaegse probleemi avastamise ja raviga on võimalik kiiritus- ja keemiaravist tingitud kõhulahtisust ära hoida ja leevendada. Eesti Arst 2009; 88(12):821−829Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.