Diabeet ja suuõõne tervis
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10466Keywords:
diabeet, parodontiit, suu limaskesta haigusedAbstract
Diabeeti haigestuvad kasvava sagedusega erinevas vanuses inimesed. Haigusega kaasnevad mikro- ja makrovaskulaarsed muutused. Tekkinud mikrotsirkulatsiooni ja metaboolsete häirete foonil kujunevad kõrvuti süsteemsete häiretega (nefropaatia, neuropaatia, retinopaatia, südame koronaarhaigus, perifeersete veresoonte haigused) välja ka komplikatsioonid suuõõnes nagu parodondi ja suulimaskesta haigused, kserostoomia ja põletava suu sündroom. Diabeedi komplikatsioonide, sh ka suuõõne patoloogiliste protsesside õigeaegne diagnoosimine ja ravi on määrava tähtsusega põhihaiguse heade ravitulemuste saavutamisel. Suu- ja hambahaiguste raviks võib diabeedihaigel hea glükeemilise kontrolli korral teostada raviprotseduure piiranguteta, järgides samu printsiipe kui teiste riskiga patsientide puhul. Eduka ravi eelduseks on oluline erinevate erialaarstide koostöö, et hoida patsiendi veresuhkru tase kontrolli all. Ning vastupidi: suuõõne tervise kindlustamine aitab kaasa parema metaboolse kontrolli saavutamisele. Oluline on parandada patsientide teadlikkust diabeedi ja suuõõne tervise seostest. Eesti Arst 2009; 88(12):797−801Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.