Ebastabiilne põis
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10540Keywords:
ebastabiilne põis, uriinipidamatus, detruusori hüperaktiivsusAbstract
Ebastabiilne põis (EP) on sage kliiniline sündroom, mis esineb erinevas vanuses naistel ja meestel ning mis hõlmab mitmeid uriini kogumisfaasi kaebuseid, millel on olulised meditsiinilised, sotsiaalsed ja hügieenilised tagajärjed, ning mis mõjutab oluliselt patsiendi elukvaliteeti. Keskne kaebus EP korral on äkki tekkiv pakiline urineerimisvajadus, mis ei allu inimese tahtele. EP mõiste hõlmab erineva põhjuse ja tekkemehhanismiga seisundeid, eristada võib neurogeenset, sekundaarset (põletik, kivi, obstruktsioon jt) ja idiopaatilist vormi. Esmatasandi arstil on enamikul juhtudest võimalik seisundit edukalt diagnoosida, kasutades lihtsaid ja kättesaadavaid vahendeid nagu anamnees, objektiivne leid ja urineerimispäevik. EP ravi on kompleksne, alates elustiili muutustest kuni medikamentoosse ravini. Saadaval on mitmed tõestatud efektiivsusega kolinoblokaatorid, mille seast saab valida sobiva hinna, tõhususe ja kõrvaltoimete suhtega preparaadi. Uroloogi konsultatsioon on näidustatud esmase ravi ebaefektiivsuse või komplitseerunud anamneesi korral. Eesti Arst 2009; 88(7−8):469−474Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.