40 aastat neerusiirdamist Eestis
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10567Keywords:
neerusiirdamine, hemodialüüsAbstract
Esimene neerusiirdamine Eestis toimus Tartus Toome Haavakliinikus 20. septembril 1968. Selle eelduseks olid hemodialüüsi juurutamine 1966. aastal, pikaajalises teadvusetus seisundis haigete ravi kogemus ja ajusurma kriteeriumide rakendamine närvikliiniku hingamiskeskuses ning kirurgide, neuroloogide ja kohtuarstide hea koostöö. Siirdamistegevuse algaastail olid tulemused sageli ebarahuldavad, valitses ka teatud skeptitsism. Hemodialüüsi võimaluste paranemine, moodsate koesobivusproovide juurutamine ja edusammud immunosupressioonravis võimaldasid ravitulemusi oluliselt parandada. Nüüdseks elab Eestis 380 siiratud neeruga patsienti, kokku on tehtud 800 neerusiirdamist. Neerusiirdamiste arvult miljoni elaniku kohta on Eesti euroliidu maade seas keskmisest paremal kohal. Eesti Arst 2009; 88(5):329−333Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.