Herpetiformne dermatiit kui tsöliaakia ainuilming. Haigusjuhu kirjeldus ja kirjanduse ülevaade
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10762Keywords:
tsöliaakia, herpetiformne dermatiit, gluteenivaba dieetAbstract
Artiklis on kirjeldatud 11-aastasel poisil harva esineva haiguse kulgu ja diagnoosimist. Patsiendi kaebuseks oli intensiivselt sügeleval nahal peenvilliline sümmeetriliselt paiknev lööve, mida perearst ravis tule - musteta kui atoopilist dermatiiti. 11 kuud pärast lööbe algust diagnoositi tal herpetiformne dermatiit. Diagnoos kinnitati naha otsesel immunofluorestsentsuuringul. Herpetiformset dermatiiti on nimetatud ka tsöliaakia nahavormiks. Kuigi enamikul herpetiformse dermatiidi patsientidest puuduvad tsöliaakiale viitavad vaevused ja sümptomid, esinevad suuremal osal haigetest tsöliaakiale iseloomulikud muutused peensoole limaskestas. Poisi peensoolel imaskesta bioptaadi histoloogil isel uuringul kirjeldati aga tsöliaakiale iseloomulikku kahjustust – hattude väljendunud atroofiat. Raviks määratud range gluteenivaba dieedi toimel taandusid haigusnähud nädala jooksul ning pool aastat hiljem olid ka tsöliaakia sõeltestide varem positiivsed tulemused veres muutunud negatiivseks. Eesti Arst 2010; 89(4):281−286Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.