Pärilik hemorraagiline teleangiektaasia: pulmonaalsed manifestatsioonid
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.10905Keywords:
pärilik hemorraagiline teleangiektaasia, veresoonte malformatsioonid, diagnostika, raviAbstract
Pärilik hemorraagiline teleangiektaasia (HHT) ehk Rendu-Osleri-Weberi tõbi on harva esinev ning aladiagnoositud pärilik haigus, millele on iseloomulikud veresoonte malformatsioonid ninas, suulimaskestas, ajus, maksas, gastrointestinaaltraktis, nahas ja kopsudes. Pulmonaalsete arteriovenoossete malformatsioonide (PAVM) kaudu liigub veri kopsuringest kapillaare läbimata süsteemsesse vereringesse, millest on omakorda tingitud hüpokseemia ja embooliad süsteemses vereringes. Viimased võivad olla isheemia ja abstsesside põhjuseks, eeskätt peaajus. Artiklis on toodud ülevaade HHT etioloogiast, patogeneesist, diagnostikast (k.a sõeluuringute näidustused) ja ravi põhimõtetest, keskendudes PAVMile. Peamiselt juurdetoova arteriaalse soone sulgemisel põhineva PAVMi ravi põhieesmärgid on komplikatsioonide ennetamine ja hüpokseemia korrigeerimine. Patsientide ravijärgseks jälgimiseks on olemas ajakohastatud käsitlusjuhendid. Lisaks on artiklis esitatud 2 haigusjuhtu, kus PAVM oli diagnoositud alles tüsistuste tekke tõttu. Eesti Arst 2011; 90(6):280–289Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.