Mitmepalgeline feokromotsütoom: raske südamepuudulikkusega avaldunud haigusjuhu kirjeldus ja kirjanduse ülevaade
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11192Keywords:
feokromotsütoom, kardiomüopaatia, äge südamepuudulikkus, äge südamelihaseinfarktAbstract
Feokromotütoomi harvade kliiniliste avaldumisvormide hulka kuuluvad kardiomüopaatia, äge südamelihaseinfarkt, äge südamepuudulikkus ja kardiogeenne šokk. Kirjeldatud on 37aastase naispatsienti haigusjuhtu. Patsiendi varasemas anamneesis oli teada 1. tüüpi neurofibromatoos ja kriisidega kulgev hüpertensioon. Patsient haigestus ägedalt hingamispuudulikkuse sümptomitega ja hospitaliseeriti kopsupõletiku kahtluse tõttu Tartu Ülikooli Kliinikumi intensiivravi osakonda. Ravi käigus ilmnes, et juhtivaks sündroomiks oli ebaselge põhjusega südamepuudulikkus ja kardiogeenne šokk. Peale eluohtliku seisundi lahenemist hakkasid patsiendil korduma hüpertensiivsed kriisid. Endokrinoloogia osakonnas diagnoositi patsiendil kompuutertomograafilise leiu, jood-123-metajodobensüülguanidiini stsintigraafia ning uriini suurenenud metanefriini ja normetanefriini sisalduse alusel 4,5 cm läbimõõduga feokromotütoom paremas neerupealises. Pärast operatsioonieelset ettevalmistust α-adrenoblokaatori doksasosiiniga eemaldati patsiendil kirurgiliselt feokromotsütoom. Operatsioon kulges tüsistusteta ning praegu on patsient kliiniliselt ja hormonaalselt tervenenud. Ebaselge kardiomüopaatia, südamepuudulikkuse ja südamelihaseinfarkti pildiga kulgevate haigusseisundite korral tuleb alati muu hulgas mõelda ka feokromotsütoomi võimalusele. Eesti Arst 2012; 91(10):556–564Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.