Robootika areng toetab taastusravivõimalusi
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11243Keywords:
taastusravi, kõnnirobot, neurorehabilitatsioonAbstract
Robootika kasutamine taastusravis ja rehabilitatsioonis on elitaarne. Robotite kõrge hinna tõttu on enamikule taastusravikeskustele sellise tehnika soetamine ebareaalne. Praegune olukord on ehk võrreldav autode kasutamisega eelmise sajandi algusajal. Kui mõelda, milline areng on selles valdkonnas toimunud, siis on tõenäoline, et robootika kasutust taastusravis ootavad samavõrd pöördelised ajad ehk lõbusõiduautost jõutakse igapäeva transpordivahendini. Rehabilitatsioonis kasutatakse robottehnoloogiat puudega inimese abistamiseks igapäevategevustes (söömine, habemeajamine jt), ratastoolide osana või pimeda inimese liikumise abivahendina, samuti neuroproteesides ja raviprotsessi hõlbustajana (1). Artiklis on antud ülevaade neurorehabilitatsioonis kasutatavatest üla- ja alajäseme treeningrobotitest. Eesti Arst 2012; 91(7):356–360Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.