Pneumoonia ravi nüüdisajal
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11453Keywords:
keskkonnatekkene pneumoonia, pneumoonia etioloogia, mikroobivastane, resistentsus, pneumoonia raviAbstract
Artiklis on käsitletud pneumoonia etioloogia ja ravi põhilisi seisukohti, pöörates erilist tähelepanu viimaste aastate ravijuhenditele ning patogeenide ravimiresistentsuse andmetele Eestis ja mujal Euroopas. Kõige sagedamini esineva pneumokoki kõrval võivad tekitajateks olla nii Staphylococcus aureus kui ka gramnegatiivsed bakterid või beetalaktamaasi produtseeriv patogeen. Uuringuid ja ravi peab tegema, lähtudes pneumoonia raskusastmest. Peale rutiinsete rögauuringute on olulise tähtsusega patogeenide antigeenide määramine uriinis. DNA uurimisel põhinevad meetodid on eelistatud nii tüüpiliste kui ka respiratoorsete viiruste ja atüüpiliste tekitajate diagnostikas. Pneumoonia esmane ravi on kõikidel juhtudel empiiriline. Mitterasketel juhtudel kasutatakse võimalikult kitsa spektriga ravimeid (amoksitsilliin). Raske pneumoonia puhul tarvitatakse laia toimespektriga või mitut antibiootikumi. Riskitegurite olemasolu korral on näidustatud 2. põlvkonna tsefalosporiin või beetalaktaam koos beetalaktamaasi inhibiitoriga. Pneumokoki penitsilliini- ja makroliidiresistentsus on Eestis Eesti Arst 2013; 92(6):330–338Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.