Südame areng ja kaasasündinud rikked. Biomehaaniline perspektiiv
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11528Keywords:
südame varajane areng, südamealge lingustumine, kaasasündinud südamerikkedAbstract
Südamerikked ilmnevad umbes 1%-l elusalt sündinud lastest. Uuringud on näidanud, et kõigist kaasasündinud riketest esinevad kõige sagedamini südamerikked. Viimase aja uuringud on esile toonud mitmeid põhjusi, mis soodustavad kaasasündinud südamerikete kujunemist. Ühelt poolt võib sellel olla molekulaarbioloogiline põhjus – geenimutatsioon –, mis on tingitud nukleotiidide muutustest geenides (1). Teiselt poolt on mõjuteguriks emakasisene keskkond, mida võib mõjutada ema eluviis ja käitumine, näiteks alkoholitarbimine, suitsetamine, narkootikumide, ravimite tarvitamine (2, 3). Samuti võib embrüo areng olla häiritud mõningate toitainete puudusest emal, näiteks foolhappe puudus ja sellest tulenev homotsüsteiinisisalduse suurenemine veres (4). Kirjeldatud tegurid võivad mõjutada loote arengut väga varajases perioodis, kui ema veel ei teagi, et ta on rase. Harilikult tuvastab naine raseduse 5.–6. nädalal pärast viljastumist. Tuksuv süda ja vereringe kujuneb lootel juba 3. viljastumisjärgsel nädalal (16.–21. päeval). Seega võivad südame arengut mõjutavad tegurid toimida juba siis, kui naine ei olegi oma rasedusest teadlik. Südamerikete kujunemise põhjuste selgitamiseks on vaja uurida loote arengu väga varajasi perioode. Eesti Arst 2013; 92(2):80–84Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.