Rasvumise ja ülekaalu käsitlus
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11566Keywords:
rasvumine, ülekaal, ravimeetodid, EestiAbstract
Ligikaudu 20–30% Eesti täiskasvanud inimestest on rasvunud. Rasvumine on tihedalt seotud paljude haigustega. Iseäranis problemaatiline on rahvastiku rasvumisega kaasnev 2. tüüpi diabeeti haigestumise hüppeline suurenemine. Ülekaalust tulenevate terviseriskide realiseerumisel mängib rolli hulk tegureid, mida peaks patsientide valikul ja raviotsuste tegemisel arvestama. Lisaks juba motiveeritud patsientidele, kelle puhul kaalulangus on asjakohane, peaks esmajärjekorras kehakaalu kõneks võtma laste ja noortega ning tugevalt ja haiguslikult rasvunud, abdominaalselt rasvunud ja kaalulangusega ohjatavaid haigusi põdevate tööealiste patsientidega. Tervisliku kehakaalu saavutamise ja säilitamise aluseks on komplekssed ja püsivad muutused toitumises ning liikuv eluviis. Farmakoteraapia ja bariaatriline kirurgia kui riskantsemad ravimeetodid on näidustatud suure riskiga patsientide korral.Eesti Arst 2014; 93(10):579–584Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.