Igavene elu ja loomulik surm
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11711Keywords:
eluteooriad, bioloogiline surm, teaduse populariseerimine, mikrobioloogia ajaluguAbstract
Sadakond aastat tagasi kõnelesid teaduse populariseerijad palju surmast. Kuivõrd 19. sajandi teadustraditsioon vaatles bioloogilist surma eluprotsesside kontekstis, elutegevuse vältimatu kaasnähtuse ja tagajärjena, leidsid samas seoses palju tähelepanu ka käsitlused elu olemusest. Kohalike rahvuslikult meelestatud arstide jaoks täitis elu ja surma teemal avalikkuse ees esinemine mitmeid eesmärke. Kõigepealt peeti tähtsaks materialistliku ilmavaate (vastandina religioossele) jutlustamist. Oluline oli ka kasvatustöö tervishoiuküsimustes laiemalt, näiteks alkoholivastase meelsuse kujundamine ning tervisliku toitumise propageerimine. Kokkvõttes mõjutas levitatud sõnum aga ka erinevaid ühiskonnakorralduslikke diskussioone, kus üksikisiku tasemelt võidi tõusta juba rahvuse elujõu ja kestmise küsimuste juurde.Eesti Arst 2014; 93(2):84–89Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.