Alzheimeri tõve riskiteguritest
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11712Keywords:
Azheimeri tõbi, riskiteguridAbstract
Alzheimeri tõbi (AT) on neurodegeneratiivne haigus, mille korral iseloomulikud muutused ajus hakkavad tekkima aastakümneid enne esimeste sümptomite teket. Selles etapis aga haigust ära tunda ei ole võimalik ja seega patogeneetilist protsessi pidurdada ei saa. Arvatavalt on AT geneetiliste ning elustiilitegurite koostoime tagajärg. Geene on võimalik uurida, aga kuidas analüüsida kõigi tegurite koostoimet, millega inimene elu jooksul kokku puutub. See on olnud viimasel aastakümnel AT tekkepõhjusi analüüsivate uurijate üheks väljakutseks. Praegustele teadmistele toetudes vähendavad AT ilmnemise riski füüsiline ja vaimne aktiivsus, nn vahemerelist tüüpi toitumisharjumus, alkoholi- ja kohvijoomine keskeas. Riski suurendavate teguritena on leitud olevat suitsetamine ja depressioon keskeas. Osa riskitegurite toime ilmneb eriti või ainult teatud geenivariandi esinemise korral.Eesti Arst 2014; 93(2):90–94Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.