Lühike ülevaade mõningatest antidepressantide kliinilist efektiivsust mõjustavatest teguritest
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.11732Keywords:
antidepressandid, antidepressantide kliiniline efektiivsus, antidepressantide kõrvaltoimedAbstract
Hoolimata antidepressantide poole sajandi pikkusest kliinilisest kasutamisest ei eksisteeri ühest seisukohta antidepressantide toimemehhanismi, kliinilist efektiivsust mõjustavate tegurite ega mõningate kõrvaltoimete kohta. Lisaks üldlevinud antidepressantide toime monoamiinide teooriale ilmneb üha rohkem viiteid antidepressantide toimest neuroplastilisusele. Antidepressantide kliinilisel kasutamisel on tõsiseks ja sagedaseks probleemiks kliinilise efekti puudumine või ebarahuldav kliiniline efekt. Antidepressantide kliinilist efekti mõjutavad mitmed tegurid, näiteks patsiendi-poolne raviskeemi järgimine, kasutatav antidepressant, ebapiisav doos ja/või kasutamise kestus, geneetilised tegurid, sugu ja ravimivorm. Lõplikult selgitamata on ka mitmed antidepressantide kõrvaltoimed, näiteks võimalik kahjustav toime rasedusele ja suitsidaalset käitumist põhjustav toime.Eesti Arst 2014; 93(1):25–33Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.