Tugev äkkpeavalu ja pearinglus kui vertebrobasilaarsüsteemi ajuinfarkti esmastunnused
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12015Keywords:
tugev äkkpeavalu, süsteemne vertiigo, ajuinfarktAbstract
Tugev äkkpeavalu (TÄP) on sündroom, mille korral ägedalt tekkinud tugev peavalu saavutab oma maksimaalse tugevuse vähem kui ühe minuti jooksul (1, 2). Ajuinfarkti haigestumine kulgeb enamasti ägedalt ja peavaluvabalt. Seejuures on kirjanduses mitmeid kirjeldusi ja süsteemseid analüüse, mis osutavad sellele, et kaks mainitud sündroomi võivad koos esineda, olles patogeneetiliselt seotud: intrakraniaalse tagumise verevarustuse basseini ehk vertebrobasilaarsüsteemi isheemia võib avalduda TÄP sündroomina. Vaatamata sellele jääb see seos sageli igapäevases kliinilises praktikas tähelepanuta, tuues endaga kaasa haigestunud patsientide väärkäsitlemise riske.Eesti Arst 2015; 94(4):227–229Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.