Tuberkuloosne spondüliit. Haigusjuhu kirjeldus
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12036Keywords:
tuberkuloos, tuberkuloosne spondüliit, tuberkuloosi raviAbstract
64aastane naine haigestus nimmevaluga. Ravi mittesteroidsete põletikuvastaste ainetega (NSAID) oli ebaefektiivne. Kompuutertomograafilisel (KT) uuringul ilmnesid spodülodistsiidi nähud, mida kinnitas ka magnetresonantstomograafiline (MRT) uuring. Haige hospitaliseeriti ja 3 nädala vältel raviti teda tseftasidiimi ja tsefepiimiga. Haige seisund halvenes ja ta viidi üle ülikoolihaiglasse. 6 nädala möödudes haigestumisest tehtud MRT-uuringul ilmnes L5 ja S1 lüli destruktsioon. Tuberkuloosse protsessi kahtluse tõttu tehtud test, millega mõõdetakse gammainterferooni eritumist, osutus positiivseks ja haigel alustati antituberkuloosset ravi. Ordineeriti 4 ravimit: isoniasiid, levofloksatsiin, etambutool ja pürasiinamiid. Kliiniliselt haige seisund paranes ning MRT-uuring, mis tehti 4 kuud pärast haigestumist, tõi esile positiivse dünaamika.Eesti Arst 2015; 94(3):153–157Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.