Post mortem radioloogilised uuringud
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12298Abstract
Post mortem kompuutertomograafi a (PMKT) ja magnetresonantstomograafi a (PMMRT) abil on võimalik surma põhjuste ja vigastuste tuvastamiseks saada infot, mida ainult traditsiooniline lahang ei võimalda. Murdude, õhkemboolia ja vaba gaasi visualiseerimiseks kehaõõntes võib PMKT-uuringust saada uus kuldstandard traditsioonilise lahangu asemel. Mõningaid pehmete kudede vigastusi on võimalik kindlaks teha PMMRT-uuringu abil, kuid väliste vigastuste ja siseelundite patoloogiliste muutuste tuvastamisel on traditsiooniline lahang koos välisvaatlusega siiski täpsem meetod. PMMRT sobib neuropatoloogia hindamiseks ja ägeda südamelihaseinfarkti diagnoosimiseks. PMKT ja PMMRT täiendusena on võimalik kasutada intravaskulaarset kontrastainet ning kopsude ventileerimist. Surmajärgsed radioloogilised uuringud võimaldavad teha kolmemõõtmelisi rekonstruktsioone, mille abil saab vigastusi selgemalt visualiseerida.
Eesti Arst 2015; 94(8):478–482
Downloads
Downloads
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.