Konotrunkaalsed südamerikked, nende olemus ja põhjused
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12567Abstract
Konotrunkaalsed südamerikked ehk väljavoolutrakti häired moodustavad olulise osa südame rasketest arenguriketest. Sinna alla kuuluvad ühine arterioostüvi, paaris äravooluavaga parem või vasak vatsake, Fallot’ tetraad, suurte arterite transpositsioon ning aordikaare anomaaliad. Kuna suurem osa nende tõsiste riketega lastest sünnib teadaoleva riskitegurita emale ning rasedusaegsel sõeluuringul õnnestub avastada vaid vähem kui pooled juhud, on vastsündinu tervise seisukohalt südamerikke kiire avastamine ning sellele reageerimine äärmiselt olulised.
Väljavoolutrakti häirete tekkimisest aitab aru saada südame sünnieelse arengu mõistmine. Järjest enam avastatakse tegureid, nii geneetilisi rikkeid kui ka mittegeneetilisi riskitegureid, mis on seotud väljavoolutrakti häiretega. Artiklis on iseloomustamiseks toodud mõned geneetilised haigused, mille üheks tunnuseks on konotrunkaalsed häired.
Eesti Arst 2016; 95(1):32–37
Downloads
Downloads
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.