Allergia põhjuse kindlakstegemine molekulaarsete meetoditega

Authors

  • Kaja Julge

DOI:

https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12611

Abstract

Molekulaarse diagnostika kasutuselevõtt on muutnud allergia põhjuse kindlakstegemise varasema ajaga võrreldes oluliselt täpsemaks ja seega parandanud allergiliste haiguste käsitlust. Allergeeni ekstraktide asemel kasutatakse puhastatud naturaalseid või tööstuslikult saadud rekombinantseid allergeenseid molekule.

Molekulaarne diagnostika võimaldab hinnata süsteemse või lokaalse allergilise reaktsiooni tekke riski; teha kindlaks, kas patsiendil on ülitundlikkus primaarse allergeenikomponendi suhtes või esineb ristreaktiivsus; abistab arsti patsiendi nõustamisel allergeenidest hoidumise suhtes, et vältida põhjendamatuid dieedipiiranguid; võimaldab täpsemalt rakendada spetsiifilist immuunravi (SIR), sest aitab diagnoosida ülitundlikkust juhul, kui allergeeni ekstrakti suhtes on saadud nõrk või negatiivne tulemus.

Ülevaateartikli ülesanne on tutvustada kasutusel olevaid molekulaarse diagnostika võimalusi ja anda ühtlasi praktilisi nõuandeid, millest võiks igapäevases töös lähtuda.

Eesti Arst 2016; 95(2):89–96

Downloads

Download data is not yet available.

Downloads

Published

2016-02-23

How to Cite

Julge, K. (2016). Allergia põhjuse kindlakstegemine molekulaarsete meetoditega. Eesti Arst. https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12611

Issue

Section

ÜLEVAADE