Taimsetest allergeenidest põhjustatud kontaktallergia atoopilise dermatiidiga poisil
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12635Abstract
10aastane poiss suunati nahakliinikusse epikutaantestide tegemiseks ulatusliku ravile allumatu dermatiidi tõttu. Poisil oli diagnoositud atoopiline dermatiit (AD) ja mitteallergiline astma 1,5aastaselt. Nahatorketestid sisekeskkonna-, õietolmu- ja toiduallergeenidega olid olnud negatiivsed. Epikutaanteste tegema saabudes oli lapse näol, kaelal, aksillaarlohkudes ja jäsemete distaalosadel rohke papuloosne lööve, peopesades ja sõrmedel ka villikesi ning koorikuid. Epikutaantestid Euroopa standardseeria kontaktallergeenidega andsid tugevalt positiivse tulemuse 0,1% seskviterpeenlaktoonide segu, 20% kampoli, 25% Peruu palsami (Myroxylon pereirae vaik) ja 2% formaldehüüdi lahusega ning nõrgalt positiivse tulemuse 5% bensokaiiniga. Seega peaksid AD-haigeid ravivad arstid raviresistentsetel juhtudel kahtlustama allergilist kontaktdermatiiti ja suunama patsiendid epikutaanteste tegma. AD-haigeid tuleks hoiatada lõhnastatud kreemide ja nn looduslike toodete liigse eelistamise eest.
Eesti Arst 2016; 95(3):180–184
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.