Kuidas põhjustavad elektroonilised sigaretid molekulaarbioloogilisi muutusi kopsudes?

Authors

  • Alan Altraja

DOI:

https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12944

Abstract

Elektroonilised sigaretid (e-sigaretid) on loodud üle 10 aasta tagasi, et manustada inimkehasse nikotiini hingamiseks mõeldud imendumispinna kaudu. E-sigarettides aurustatakse propüleenglükoolist või glütseroolist koosnevat e-vedelikku, mis sisaldab maitse- ja lõhnaaineid ning nikotiini, termiliselt elektritoitel töötava kütteelemendi abil. Selle tulemusena satub e-suitsetaja hingamisteedesse e-vedeliku algsete komponentide kõrval ka rohkesti nende pürolüüsiprodukte, millel on laialdane toime hingamisteedele.

Ülevaates on käsitletud e-sigarettide patobioloogilist mõju hingamisteedes, keskendudes molekulaarbioloogilistele mehhanismidele, millest tulenevad sigaretisuitsu mõjuga analoogilised protsessid ning tekib risk haigestuda samadesse haigustesse, mida põhjustab sigaretisuitsetamine. Arutluse all on e-sigarettide geenitoksilisus ning mehhanismid, mis põhjustavad oksüdatiivset stressi, põletikureaktsioone ning muutusi hingamisteede mikrotsirkulatsioonis ja rakkude metaboloomis.

Eesti Arst 2016; 95(6):383–388

Downloads

Download data is not yet available.

Downloads

Published

2016-06-22

How to Cite

Altraja, A. (2016). Kuidas põhjustavad elektroonilised sigaretid molekulaarbioloogilisi muutusi kopsudes?. Eesti Arst. https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.12944

Issue

Section

ÜLEVAADE