Taimsete produktide roll keemiaravi arengus
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.13253Abstract
Vaatamata jõudsatele edasiminekutele vähiravis on pahaloomulised kasvajad endiselt üheks olulisemaks surmapõhjuseks kogu maailmas. WHO prognoositud haigestumise jätkuv kiire kasv lähiaastakümneil nõuab ka kemopreventiivsete ja kemoterapeutiliste meetmete uurimise intensiivistamist. Üle poole tänapäeval kliinilises kasutuses olevatest keemiaraviühenditest on oma olemuselt looduslikku päritolu, olles eraldatud looduslikust allikast või omades looduslikul produktil põhinevat struktuuri. Oluliseks lähtematerjaliks on seejuures osutunud taimsed ekstraktid. Artiklis on antud ülevaade nelja taimedest tuletatud keemiaravirühma (vinka-alkaloidid, podofüllotoksiinid, taksaanid ja kamptotetsiini analoogid) saamisloost, kasvajavastasest aktiivsusest ja molekulaarsetest toimemehhanismidest. Toetudes taimsete produktide keemiliste struktuuride ja bioaktiivsete omaduste mitmekesisusele, võib lähiaastail eeldada uute ravimikandidaatide jätkuvat avastamist.
Eesti Arst 2016; 95(11):728–733
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.