Beeta-adrenoblokaatorid arteriaalse hüpertensiooni ravis
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.14118Abstract
Beeta-adrenoblokaatorid on kroonilise südamepuudulikkuse, ägeda müokardiinfarkti ja kodade virvendusarütmia ravi nurgakivid (1). Ehkki arteriaalse hüpertensiooni ravis on neid kasutatud üle poole sajandi, vaieldakse jätkuvalt selle üle, kas nad peaksid tüsistumata primaarse hüpertensiooni esmavaliku ravimite arsenali kuuluma või mitte. Viimase aja teadusuuringutes on näidatud, et BBd ei hoia kardiovaskulaarsündmusi, eeskätt insulti ära niisama hästi nagu teised hüpertensiooniravimite klassid (2, 3). Need uuringud on valdavalt tehtud atenolooliga, kuid kuna BBd on farmakoloogiliselt heterogeenne ravimiklass, ei pruugi tegemist olla klassiefektiga (4).
Artiklis on antud ülevaade BBde farmakodünaamikast ja -kineetikast ning selgitatud uuematele uuringutele toetudes, miks hüpertensiooni käsitlusjuhendites BBde kasutamissoovitused erinevad. BBde esindajatest ja kõrvaltoimetest saab täpsemalt lugeda Eesti Arstis varem ilmunud artiklist (5). Artikli eesmärk on hõlbustada teadmistepõhist BBde kasutamist arteriaalse hüpertensiooni ohjamiseks.
Eesti Arst 2018; 97(4):204–212
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.