Ravivead ravimitega
Abstract
Patsient sai perearsti selgitusest valesti aru ja manustab ravimit iga päev, selle asemel et seda kord nädalas kasutada. Arst ignoreerib retseptikeskuse hoiatust ning määrab digoksiini kasutavale eakale patsiendile infektsiooni raviks klaritromütsiini. Suvisel ajal tööga ülekoormatud anesteesiaõde märgistab süstla kogemata valesti ja lidokaiini asemel saab patsient lihasrelaksanti. Palatis ravimeid jagades ei pane õde tähele, et patsiendi voodil istub hoopis tema palatinaaber. Sellised juhtumid on ravimiga seotud ravivead (nn ravimivead), millest paljud ei ole patsiendile ohtlikud või mida märgatakse õigel ajal, aga millest mõned seavad patsiendi elu ja tervise siiski ohtu.
Artiklis on antud ülevaade nn ravimivigadega seotud mõistetest, ravimivigade klassifikatsioonist ja epidemioloogiast eesmärgiga stimuleerida nende vigade ennetamist ja märkamist.
Eesti Arst 2018; 97(7):381–386
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.