Prolongeeritud neonataalne ikterus ja selle käsitlus
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.v0i0.14707Abstract
Vastsündinutel tekib esimesel elunädalal sageli naha nn füsioloogiline kollasus, mis peaks taanduma 2. elunädala lõpuks, kuid enneaegsena sündinutel võib püsida pikemat aega, kuni 3 nädalat. Kui ikterus püsib kauem, võib see olla erinevate haiguslike seisundite tunnuseks. Sageli on siiski tegemist nn rinnapiimaikterusega, mis on healoomuline nähtus. Kõiki prolongeeritud kollasusega vastsündinuid tuleb uurida ja enne rinnapiimaikteruse diagnoosimist välistada teised võimalikud ikteruse põhjused. Prolongeeritud ikteruse korral on oluline määrata mittekonjugeeritud ja konjugeeritud bilirubiini tase. Konjugeeritud hüperbilirubineemia viitab tõsisele kolestaasiga kulgevale seisundile, näiteks sapiteede atreesiale, mille varane avastamine ja kiire sekkumine parandab lapse prognoosi.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.