Onkoloogiliste ravimite ning otseste suukaudsete antikoagulantide farmakoloogilised koostoimed
Abstract
Pahaloomulisest kasvajast või selle ravist tingitud hüperkoagulatsiooni seisundi tõttu on vähihaigetel arvestatav arteriaalse ja venoosse tromboosi risk. Nii tromboosi profülaktikaks kui ka raviks võib kasutada otseseid suukaudseid antikoagulante. Seniste uuringute põhjal on neil eelis varfariini ees ning nad ei jää efektiivsuselt alla madalmolekulaarsele hepariinile. Preparaadi valik peab olema individuaalne, lähtudes muu hulgas ravi eesmärgist, kasvaja paikmest, veritsusriskist, ravimi toimemehhanismist ja farmakokineetilistest omadustest ning võimalikest ravimite koostoimetest. Kasvajavastased ravimid, mis on tugevad ensüümi CYP3A4 ja P-glükoproteiini inhibiitorid, suurendavad otseste suukaudsete antikoagulantide plasmakontsentratsiooni ning tugevad indutseerijad vähendavad antikoagulandi taset plasmas. Kuna otsestel suukaudsetel antikoagulantidel on lai terapeutiline vahemik, siis võib arvata, et mitmed koostoimed siiski kliiniliselt ei väljendu. Seetõttu on vaja patsiente jälgida.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.