Gilles de la Tourette’i sündroom – jätkuvalt mõistatuslik häire
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.vi.17136Abstract
Gilles de la Tourette’i sündroom (TS) on lapsepõlves algav krooniline neuroloogiline häire, mille tunnuseks on erinevaid lihaserühmi haaravad motoorsed tikid ja ühe või rohkema vokaalse tiki samaaegne esinemine. TSi seostatakse nii geneetiliste, autoimmuunsete kui ka pre- ja perinataalsete probleemidega, mis panevad aluse TSi fenotüüpide heterogeensusele. Peamisteks põhjusteks peetakse muutusi basaalganglionide funktsioonis, kortiko-striato-talamo-kortikaalsetes juhteteedes ja neurokeemilistes komponentides. TSi levimus on kooliealiste hulgas 0,3–0,8% ning ligikaudu 90%-l patsientidest võib kaasneda aktiivsus- ja tähelepanuhäire või obsessiiv-kompulsiivne häire. Diagnoosimiseks on vaja täpsustada anamneesi ja kirjeldada kliinilist leidu. Ravimisel kasutatakse ravimeid, kognitiiv-käitumisravi ning harvadel juhtudel võib vajalik olla ka neurokirurgiline sekkumine. Artiklis on antud ülevaade praegustest teadmistest Gilles de la Tourette’i sündroomi kohta ja sellest, mis vajab veel edasist uurimist.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.