Tromboos COVID-19-haigetel
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.vi.18804Abstract
SARS-CoV-2 (ingl severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) põhjustatud koroonaviirushaigus 19 (COVID-19) on respiratoorne viirushaigus, mida kirjeldati esimest korda 2019. aasta detsembris Hubei provintsis Hiinas. Haigus levis pandeemiana üle maailma ning seadis oma raske ja ettearvamatu kuluga ohtu tervishoiu toimepidevuse. COVID-19 sümptomid ja kliiniline pilt varieeruvad kergest või mõõduka raskusega kulust raske hingamispuudulikkuseni. Ehkki ligikaudu 80% juhtudest on kerge või mõõduka raskusega kuluga, kujuneb 15%-l patsientidest kopsupõletik, mis 5%-l kulgeb ägeda hingamispuudulikkusega ja võib viia ägeda respiratoorse distressi sündroomi (ÄRDS) ja/või hulgielundipuudulikkuseni (1). Enamik kriitilises seisundis COVID-19-patsiente sureb ÄRDSi, kopsuturse, hulgielundipuudulikkuse ja/või difuusse koagulopaatia tagajärjel (2). Samuti on neil haigetel sagedasemad süsteemsed veresoonte tüsistused, sh venoosne ja arteriaalne tromboos, mille põhjuseks on endoteeli düsfunktsioon.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.