Laste allaneelatud magnetid: kirjanduse ülevaade ja Tallinna Lastehaigla haigusjuhtude analüüs
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.vi.19275Abstract
Laste allaneelatud võõrkehad on suhteliselt sage erakorralise meditsiini osakonda pöördumise põhjus. Magnetid moodustavad võõrkehadest erilise rühma, kuna juhul kui soolesein kogupaksuses või ka ainult limaskest jääb magnetite vahele kinni, võib survest tekkida sooleseina kahjustus: mulgustumine, soolesulgus või uuriste moodustumine soolelingude või soolelingu ja muu seedetrakti osa vahel. Oht on eriti suur seoses nn supermagnetitega. Artiklis on esitatud allaneelatud magneteid käsitleva kirjanduse ülevaade ning analüüsitud 12 Tallinna Lastehaigla haigusjuhtu – pöördumise põhjuseid, diagnoosimist ja rakendatud ravivõtteid ning -tulemusi. Kahe või enama allaneelatud magnetiga patsiendi käsitus on erakorraline, esmane eesmärk on magnetid seedetraktist endoskoopiliselt eemaldada. Selle ebaedu korral võib haigusnähtudeta lapsi jälgida, soovitatavalt lastekirurgia osakonnas, kuna tüsistuste tekkimine on väga tõenäoline. Magnetitega kaasnevatest ohtudest peab jätkuvalt teavitama nii lapsevanemaid kui ka meditsiinipersonali.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.