Kaasotsustamine tervishoius
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea.vi.22328Abstract
Kaasotsustamine on protsess, mille käigus jõuavad tervishoiutöötaja ja patsient üheskoos kaalutletud tõenduspõhisele ja patsiendi väärtusi arvestavale terviseotsusele. Kaasotsustamise käigus jagab tervishoiutöötaja tõenduspõhist informatsiooni patsiendi seisundi, haiguse, võimalike tervisesekkumiste, nende kasu ja kahju kohta. Patsiendi ülesanne on endale teadvustada tema jaoks olulised väärtused, uskumused ja eelistused ning rääkida nendest tervishoiutöötajale. Kaasotsustamise meetodi kasutamine tervishoius parandab patsientide teadmisi oma tervisest ja võimalike tervisesekkumiste valikust, suurendab rahulolu visiidi ja tervishoiutöötajaga ning aitab luua patsiendi ja tervishoiutöötaja usalduslikku suhet. Kaasotsustamise meetodi kasutamist tervishoius takistab ajapuudus, tervishoiutöötaja negatiivne hoiak kaasotsustamise suhtes, patsiendi soovide eeldamine, tervishoiutöötaja ebapiisav suhtlemisoskus ning oskuste puudumine kaasotsustamise rakendamiseks. Kaasotsustamise meetodi rakendamist soodustab patsiendi ja tervishoiutöötaja hea suhe, varasem hea kogemus tervishoius, tervishoiutöötaja julgus kaasotsustamist rakendada.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.