Liigse keedusoola tarbimise ning muude kardiovaskulaarsete riskitegurite seosed kõrge vererõhuga
Abstract
Taust. Kõrge vererõhk on kogu maailmas oluline rahvatervishoiu probleem.
Eesmärk. Kirjeldada kõrge vererõhu ja selle riskitegurite levimust Eestis ning kõrge vererõhu seost liigse keedusoola (naatriumkloriid, NaCl) tarbimise ja teiste kardiovaskulaarsete riskiteguritega.
Metoodika. Läbilõikeuuringus on kasutatud Eesti soolatarbimise uuringu pilootprojekti (127 uuritavat keskmise vanusega 34,7 (SD = 7,1) aastat), Eesti rahvastiku soolatarbimise uuringu (RSU) (598 uuritavat keskmise vanusega 45,0 (SD = 11,3) aastat) ning Eesti laste isiksuse, käitumise ja tervise uuringu 4. laines osalenute (noorem kohort keskmise vanusega 24,8 aastat, vanem kohort keskmise vanusega 33,5 aastat ja nende vanemad, kokku 2379 uuritavat keskmise vanusega 43,7 (SD = 12,7) aastat) andmeid.
Tulemused. Kõrge vererõhk ilmnes kolmes uuringus kokku 16,2%-l uuritavatest. Meestel esines kõrge vererõhk ligi 2 korda sagedamini kui naistel, sh ulatudes RSUs osalenud meeste hulgas 31,6%-ni. 24 tunni uriiniproovide analüüsitulemuste põhjal tarbisid RSUs osalenud mehed soola keskmiselt 12,2 ± 5,7 ja naised 8,1 ± 3,4 g päevas. 24 tunni uriiniproovide alusel arvutatud keskmine NaCl tarbimine oli üle 3 g suurem kui toidupäeviku alusel hinnatud. 24 tunni uriiniproovide analüüsitulemuste põhjal ületas 93% meeste ja 71% naiste soolatarbimine Eesti toitumissoovituste ülempiiri (6 g soola päevas). Kõrgema süstoolse vererõhu prognoosimisel rajaanalüüsi mudelis olid koos soola tarbimisega olulised tegurid veel sugu, vanus, päevane toiduenergia ning talje- ja puusaümbermõõdu suhe.
Järeldused. Kõrge vererõhu ennetamisel on vaja rakendada täiendavaid meetmeid tervisliku elustiili kujundamiseks, sh soola tarbimise vähendamiseks kogu rahvastikus.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.