Geenmuundatud rakke sisaldavad rätseparavimid kui uudne alternatiiv kasvajaravis
Abstract
Kimäärset antigeeniretseptorit kandvad T-rakud ehk CAR-T-rakud on uue toimemehhanismiga ravimid, mis on näidustatud mõnede vereloomeelundkonna pahaloomuliste kasvajate raviks. Nende erinevuseks võrreldes normaalsete T-rakkudega on võime tunda ära kasvaja antigeene koesobivuskompleksi valkudest sõltumatult. See omadus suurendab nende võimet kasvajarakke hävitada. CAR-T-rakud liigituvad uudseks ravimiks, mis on bioloogiliste ravimite väikesearvuline kõrgtehnoloogiline alamrühm. Esimesed CAR-T-rakkudel põhinevad ravimid said Euroopa Liidus müügiloa 2018. aastal ja 2023. aasta aprilli seisuga on neid turul juba kuus. CAR-T-rakkude arendus on väga aktiivne – eesmärk on vähendada kaasnevaid riske, suurendada tõhusust ning ravida ka teist tüüpi kasvajaid, näiteks soliidtuumoreid. Artiklis on kirjeldatud CAR-T-rakkude algmaterjaliks olevaid T-rakke, CAR-T-rakkude paigutumist ravimite seas, ravimi valmistamise ja toimimise eripärasid ning samuti seda tüüpi ravimite võimalikke arengusuundi.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.