Ülevaade Maailma Terviseorganisatsiooni C-hepatiidi likvideerimise strateegia hindamisest
Abstract
Artikkel põhineb 2022. aastal valminud tervisetehnoloogia hindamise raportil (C-hepatiidi likvideerimise strateegia hindamine, TTH52), milles on antud ülevaade selle kohta, milliseid tegevusi ja millistele sihtrühmadele peab Eestis WHO C-hepatiidi likvideerimise strateegia 2030. aasta eesmärkide saavutamiseks ellu viima. Tõenduspõhiselt on Eestis otstarbekas tegeleda eelkõige riskirühmadega. Prioriteediks on narkootikume süstivad inimesed, kes moodustuvad suure osa HCVga nakatunutest nii vanglates kui ka prostitutsiooni kaasatute ja meestega seksivate meeste seas. Riskirühmadeni tuleb jõuda nii nakkuse ennetamise, testimise kui ka kohese ravi ja toe pakkumisega. Raporti koostamise käigus hinnati ka nende tegevuste kulutõhusust ja eelarvemõju. Riskirühmadesse kuulub Eestis hinnanguliselt 4000 C-hepatiidi ravi vajavat inimest, kelle testimise ja HCV ravi maksumus oleks keskmiselt 20,4 miljonit eurot. Kõigi riskirühmadesse kuuluvate inimeste samaaegne testimine ja ravimine ei ole ressursipiirangutest tulenevalt võimalik, mistõttu on C-hepatiidi likvideerimine aastatepikkune protsess. Kõigi riskirühmade testimise ja ravimisega oleks võimalik ühiskonnas võita 10 485 kvaliteetset eluaastat ja saavutada C-hepatiidi likvideerimise strateegia eesmärkide täitmine aastaks 2030.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.