Ajarännak keisrilõike sünnist tänapäevani
Abstract
Keisrilõige on tänapäeval üks sagedasemaid günekoloogilisi operatsioone. Selle osakaal sünnitustest oli Eestis 2021. aastal 20,6% ehk kokku sünnitas sel teel 2655 naist (1). Nüüdisajal on keisrilõige üsna tavaline sünnitusviis, kuid sajandeid tagasi oli tegemist meeleheitelõikusega, mis üldjuhul lõppes ema surmaga, peamine eesmärk oli loote päästmine. Alles 19. sajandil muutus günekoloogilise lõikuse mõte, kui kasutusele võeti esimesed anesteetikumid, pöörati rohkem tähelepanu anti- ja aseptikale ning töötati välja nii ema kui ka loodet säästev operatsioonikäik. Keisrilõike ajalugu on ligi neli sajandit pikk ja esimesena kirjeldati seda juba 16. sajandil. Artikli eesmärk on anda ülevaade keisrilõike ajaloost ning läbilõige viimastest kliinilistest ideedest ning nende efektiivsusest.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.