Venemaa kallaletungi laastav mõju vaimsele tervisele. 10aastase Ukraina poisi kohanemishäire kujunemine ja tema pere lugu
Abstract
2022. aasta 24. veebruaril tungis Venemaa kallale Ukrainale ja algas seniajani kestev sõda, mis on muutnud miljonite inimeste elu, pöörates segi nende tavapärase elukorralduse ning laastates nende füüsilist ja vaimset tervist. Ukrainast on Eestisse jõudnud üle 122 000 sõjapõgeniku, kellest umbes pooled on siia ka püsivalt jäänud. Eesti riik on toetanud sõjapõgenikke igakülgselt, sealhulgas on pakkunud nii koolitee jätkamise kui ka töötamise võimalusi. Artiklis on kirjeldatud koos emaga Eestisse põgenenud Ukraina 10 aasta vanuse poisi kompleksset kohanemishäiret ja spetsiifiliste segatüüpi häiretega haigusjuhtu, kus stressirikkad üleelamised ja õpiraskused päädisid psühhiaatriakliinikusse sattumisega. Rasked stressreaktsioonid ja kohanemishäired (diagnoosikood F43) võivad tekkida nii ebatavaliselt tugeva stressoorse elusündmuse kui ka olulise elumuutuse tagajärjel. Kirjeldatud häire kliinilised avaldused hõlmavad nii depressiooni, ärevuse kui ka posttraumaatilise stressihäire sümptomeid.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.