Peensoole barjääri läbilaskvus, seda mõjutada võivad tegurid ja selle määramise meetodid
Abstract
Toitainete omandamise seisukohalt on peensool inimkeha olulisim elund. Peensoole läbilaskvus tähendab igasuguste ainete võimet läbida epiteeli, isegi kui neile vastav transpordivalk puudub. Kuivõrd peensoole läbilaskvus on dünaamiline, suuresti mikrobioomist sõltuv ja mitmete haigusseisundite sümptomaatika kujundaja, on oluline osata seda usaldusväärselt määrata ning tulemusi teaduspõhiselt tõlgendada. Selleks kasutatakse eelkõige in vivo meetodeid, näiteks sahhariidide manustamisel põhinevaid aktiivseid teste. Alternatiivina on võimalik määrata biomarkerite taset veres, uriinis või roojas. Kasutatavad markerid on näiteks kalprotektiini, zonuliini, tsitrulliini ja klaudiin-3 tasemed, kuid nende puuduseks jääb madal spetsiifilisus, vähene tõenduspõhisus või testidest tulenevad ebatäpsused määramisel.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.