Kongenitaalne ureteropelvikaalsegmendi tüüpi hüdronefroos lapseeas

Authors

  • Hanna Maarja Kangur
  • Viljo Kübarsepp

DOI:

https://doi.org/10.15157/ea23142

Abstract

Lapseea hüdronefroos on sage kaasasündinud urotrakti anomaalia. Tänu ultraheliuuringu heale kättesaadavusele avastatakse enamik hüdronefroosi juhtudest juba raseduse ajal. Kõige levinumaks hüdronefroosi vormiks lastel on ureteropelvikaalsegmendi tüüpi hüdronefroos, mis on tingitud uriini äravoolu häirest neeruvaagnast kusejuhasse. Äravoolu häire põhjuseks lapseeas on enamasti obstruktsioon neerude ureteropelvikaalsegmendis. Ravimata juhtudel võib obstruktsioon viia pöördumatu neerukahjustuse tekkeni. Siiski laheneb enamik antenataalselt avastatud hüdronefroosidest iseeneslikult. Oluline on erinevaid diagnostilisi meetmeid oskuslikult kasutades tuvastada, millistel juhtudel on vajalik kirurgiline ravi ning millistel juhtudel võib eeldada seisundi healoomulist kulgu ning piisab vaid jälgimisest.
Artiklis on antud ülevaade ureteropelvikaalsegmendi tüüpi hüdronefroosi olemusest, diagnostikast, käsitlusest ja pikaaegsetest mõjudest lapse tervisele.

Downloads

Download data is not yet available.

Downloads

Published

2023-10-18

How to Cite

Kangur, H. M., & Kübarsepp, V. (2023). Kongenitaalne ureteropelvikaalsegmendi tüüpi hüdronefroos lapseeas. Eesti Arst. https://doi.org/10.15157/ea23142

Issue

Section

ÜLEVAADE