C-hepatiidi ja rinnavähi sõeluuring naistel vanuses 50–69 aastat
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea23845Abstract
Taust. Maailma Terviseorganisatsioon püstitas 2016. aastal eesmärgi likvideerida C-hepatiit maailmas 2030. aastaks. Eestis C-hepatiidi viiruse (HCV) riiklikku sõeluuringut ei rakendata. Haiguse varajane avastamine ja ravi piirab haiguse levikut ning võimaldab ennetada tõsiste hilistüsistuste teket.
Eesmärgid. Uuringu eesmärk oli saada ülevaade C-hepatiidi viiruse levimusest 50–69aastaste naiste hulgas, hinnata HCV-vastaste antikehade võimalikku seost mammograafialeidudega ja kirjeldada HCVga nakatumise peamisi teid selles vanuserühmas.
Metoodika. Uuringus osalemise võimalust pakuti rinnavähi sõeluuringule pöördunud 50–69aastastele naistele. Uuritav täitis riskiküsimustiku ja talle tehti HCV-vastaste antikehade kiirtest näpuotsaverest. Positiivse tulemuse korral tehti uuritavale kvalitatiivne HCV RNA uuring. Patsientidele, kes said positiivse HCV RNA proovi vastuse, anti vastutava uurija telefoninumber, kes andis edasised tegevusjuhised.
Tulemused. Uuringus osalenud 4495 naisest said HCV-vastaste antikehade testil positiivse tulemuse 0,4% (n = 18) ja HCV RNA testil 0,07% (n = 3). HCV-vastaste antikehade olemasolu suhteline risk oli kõrgem uuritavatel, kes olid saanud hemodialüüsi, kellele oli tehtud vereülekanne enne 1994. aastat ning kelle maksafunktsiooni näitajad olid suurenenud. Mammograafialeide, mis vajasid edasisi täpsustavaid uuringuid, oli 115, neist HCV-vastaste antikehade suhtes positiivseid uuritavaid 0.
Järeldused. Mammograafiakabinetti rinnavähi sõeluuringule pöördunud 50–69aastaste naiste hulgas oli HCV-vastaste antikehade levimus madalam tavarahvastikust. HCV-vastaste antikehade esinemise seost positiivsete mammograafialeidudega ei tuvastatud. Võimalikuks peamiseks HCVga nakatumise teeks 50–69aastaste naiste hulgas oli vereülekanne enne 1994. aastat. Sõeluuringuprogrammide integreerimine mobiilse tervishoiuteenusega võimaldab saavutada sihtrühma väga hea osaluse. Sarnase uurimuse läbiviimine HCV kõrge riskiga piirkondades (Harjumaa, Ida-Virumaa) võimaldaks teha rohkem järeldusi HCV-vastaste antikehade ja erinevate vähivormide seoste kohta.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.