Ravimite taandamine raviskeemist
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea23846Abstract
Rahvastik vananeb ning seeläbi on meil tulevikus üha enam inimesi, kes elavad pikka aega mitmete krooniliste haigustega ning võtavad seetõttu igapäevaselt mitmeid ravimeid. Erinevate ravimite samaaegne võtmine võib aga suurendada kõrval- ja koostoimete tekke, kukkumise, kognitiivse võimekuse ja igapäevase toimetuleku vähenemise, hospitaliseerimise ja surma riski. Ravimite taandamine on oluline osa ravimite väljakirjutamisest. Tegemist on süstemaatilise protsessiga, mille eesmärk on patsiendi raviskeemist leida üles ravimid, mis toovad rohkem kahju kui kasu, ning vähendada nende ravimite annust või lõpetada nendega ravi. Ravimite taandamise abil soovitakse vähendada võimalikke kõrval- ja koostoimeid ning ennetada nendest tulenevaid probleeme ning seeläbi parandada patsiendi elukvaliteeti. Peamine sihtrühm on vanemaealised mitmete krooniliste haigustega ning viit või enamat ravimit tarvitavad patsiendid. Artikli eesmärk on anda ülevaade ravimite taandamise eesmärkidest, sihtrühmast, protsessist ning võimalikest takistustest.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.