Eesnäärmevähi kiiritusravi MRT-põhine planeerimine
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea23892Abstract
Tänapäeval kasutatakse mitmete vähipaikmete, sh eesnäärmevähi kiiritusravi planeerimisel nii kompuutertomograafia (KT) kui ka magnetresonantstomograafia (MRT) uuringut. MRT-uuringut kasutatakse tänu tema paremale pehmete kudede visualiseerimise võimaldamisele kiirituse sihtmahu hindamiseks ja kiiritatava piirkonna piiritlemiseks ning KT-uuringut kiiritusdoosi planeerimiseks. Kahe uuringu koos kasutamisel võib kaasneda süstemaatilisi vigu. Tänapäeva tehnoloogia võimaldab kiiritusravi planeerimise töövoost välja jätta KT-uuringu. MRT-põhine kiiritusravi planeerimine võeti maailmas kasutusele 2012. aastal. Praegu kasutatakse seda meetodit peamiselt eesnäärmevähi kiiritusravi planeerimiseks. „Alates 01.01.2024 on Eesti tervisekassa lisanud tervishoiuteenuste loetellu uue kiiritusravi teenuse „Intensiivsusmoduleeritud väliskiiritusravi planeerimine (MRT-põhine)“ tervistaval eesmärgil ravi saavatele eesnäärmevähiga patsientidele“. Artiklis on antud ülevaade MRT rollist eesnäärmevähi kiiritusravi planeerimisel tänapäeval, selle meetodi eelistest KT- ja MRT-uuringu kooskasutamise meetodi ees ning kirjeldatud väljakutseid, mis MRTpõhise kiiritusravi planeerimisega kaasas käivad.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.