Seksuaalharidus koolis ja selle seosed õpilaste teadmiste ja hoiakutega: noorte seksuaaltervise uuringu tulemused
DOI:
https://doi.org/10.15157/ea23951Abstract
Taust ja eesmärk. Kooli seksuaalhariduse (SH) kaudu on võimalik ennetada seksuaaltervisega seotud haigestumist ja toetada positiivsete hoiakute kujunemist. Töö eesmärk on kirjeldada SH teemade käsitlemist koolis, lähtudes Eesti põhikooliõpilaste hinnangust käsitluse põhjalikkusele ja mitmekesisusele, ning analüüsida seoseid kooli SH ja õpilaste teadmiste ja hoiakute vahel.
Metoodika. Töö põhineb Tervise Arengu Instituudi 2021. aasta lõpus korraldatud uuringu andmetel. Analüüsi kaasati 2224 õpilase andmed, küsitlusele vastamise määr oli 80%. SH-teemade käsitlemist hinnati Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa seksuaalhariduse standardite alusel koostatud teemade loendi abil. Arvutati erinevate teemade käsitlemise põhjalikkust ja mitmekesisust peegeldav skoor ning hinnati õpilaste teadmiste ja hoiakute levimust. SH ja teadmiste ning hoiakute vahel seoste leidmiseks jagati vastajad SH-skoori järgi kolme rühma (madala, keskmise ja kõrge hinnanguga rühm). Logistilise regressioonanalüüsi abil leiti klassiastme suhtes kohandatud šansisuhted (adjusted odds ratio, AOR) koos 95% usaldusvahemikega.
Tulemused ja järeldused. Tulemustest selgus, et kõiki uuritud teemasid oli koolis käsitletud, kuid õpilaste hinnangul ebaühtlaselt ja vähese põhjalikkusega. Põhikooliõpilastel oli ebaühtlane ja pigem madal teadmiste ja positiivsete hoiakute tase. Võrreldes madalama
skooriga õpilastega oli neil, kellel oli kõrgem SH-skoor (hindasid teemakäsitlusi mitmekesisemaks ja põhjalikumaks), oluliselt paremad teadmised, sallivam suhtumine inimese immuunpuudulikkuse viirusega (HIV) elavatesse inimestesse, positiivsem suhtumine kondoomi ning avatumad ja turvalist seksuaalkäitumist soosivad hoiakud hüpoteetilises seksuaalsuhtes. SH parandamiseks soovitasid õpilased käsitleda SH-teemasid rohkem ja positiivsemalt, pühendada käsitlusele rohkem aega, teha seda varasemates klassides ja kasutada erinevaid õppevorme. Et Eesti kooli SH vastaks WHO standarditele, tuleb SH-teemasid käsitleda senisest mitmekesisemalt ja oluliselt põhjalikumalt.
Downloads
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Pärast artikli avaldamist Eesti Arsti paber- või elektroonilises versioonis lähevad sellega seotud varalised õigused kooskõlas Eesti ja rahvusvaheliste autoriõiguse põhimõtetega üle ajakirjale. Kokkuleppe kohaselt kuuluvad uuringuartiklite, ülevaadete ja haigusjuhtude varalised õigused Eesti Arstide Liidule ning teiste Eesti Arstis avaldatud materjalide varalised õigused nii Eesti Arstide Liidule kui ka ajakirja välja andvale osaühingule Celsius Healthcare. Ajakiri sõlmib iga autoriga õiguste ülemineku kohta kirjaliku kokkuleppe. Kui avaldatud artikli koopiat kasutatakse mittetulunduslikul eesmärgil, näiteks õppetöös või lisatakse see väitekirja, siis ei ole kirjastajalt selle kasutusloa küsimine tarvilik. Kui autorid on kasutanud oma töödes mujal avaldatud materjali (fotod, joonised jms), siis tuleb selle Eesti Arstis avaldamiseks saada luba materjali kasutusõiguse omanikult.
Algupäraste uuringute, ülevaate- ja koolitusartiklite ning haigusjuhtude kirjelduste autorid peavad oma kaastöös alati esitama võimaliku huvikonflikti deklaratsiooni. Muud tüüpi kaastööde korral võib ajakirja toimetus seda autoritelt täiendavalt küsida ja avaldamisel artiklile lisada.
Avaldamisel lisatakse artiklile selle esmase toimetusse saabumise, avaldamisotsuse ja internetis avaldamise kuupäev.